

















The Sony K50S38B.UKA 50' 4K Bravia 3 4K HDR Google TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and a range of smart features.
Key features of this model include:
- 50-inch screen size for immersive viewing experience
- 4K resolution for crystal-clear picture quality
- Bravia 3 technology for enhanced color and contrast
- 4K HDR support for vibrant and lifelike images
- Google TV platform for easy access to streaming services and apps
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 111.9 cm |
| Height | 71.4 cm |
| Product Dimensions | 71.4cm x 111.9cm x 26.7cm |
| Smart App Control | Google Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit |
| Vesa Mount Size | 200 x 200 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Sony |
| Key Feature 1 | Triluminos Pro |
| Key Feature 3 | Google Assistant |
| Key Feature 2 | Unique X-Balanced Speaker |
| GTIN | 4548736168015 |
| Colour | Black |
| Model Number | K50S38B.UKA |
| Key Feature 4 | Playstation Remote Play and Gaming Menu |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Power | 145 W |
| RMS Output Power | 10W + 10W |
| Operating System | Android |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| TV Services | Over 10,000 apps and games including: BBC iPlayer, Netflix, Prime, ITVX, Pluto TV, Sony Pictures Core, Disney+, Apple TV, Youtube, Rakuten, Google Play, Discovery+, Now TV, Paramount+, U, Spotify and Crunchyroll |
| Width with Stand | 111.9 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 12.3 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Warranty Information | 5 year warranty (*registration required)consumer must register within 90 days of purchase via www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty. |
| Shipping Height | 78.2 cm |
| Shipping Weight | 17 kg |
| Shipping Width | 122.5 cm |
| Speakers | Full Range (Bass Reflex) Speaker x 2 |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 14.1 cm |
| Screen Technology | 4KUHD |
| Screen Size | 50 in |
| Standard Refresh Rate | 50Hz (native) |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 26.7 cm |
| Depth with Stand | 26.7 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | Experience cinema technologies in your living room, including Dolby Vision/Atmos, DTS:X, and IMAX Enhanced. Movies are included on SONY PICTURES CORE. |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 71.4 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Triluminos Pro , Unique X-Balanced Speaker , Google Assistant, Playstation Remote Play and Gaming Menu, |
| Energy Efficiency Class | E |
| Enhanced Refresh Rate | 50/60Hz |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | HDMI 2.0 (x4) |
| Vesa Bracket Size | 200 x 200 |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 50 |
Sony K50S38B.UKA 50" 4K Bravia 3 4K HDR Google TV
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



