































The Sony HTS60.CEK 5.1ch BRAVIA Theatre System is a top-of-the-line home theatre system that delivers an immersive audio experience for your movies, music, and games. With 6 Dolby Atmos speakers, this system provides crystal-clear sound quality that will make you feel like you're right in the middle of the action.
Key features of the Sony HTS60.CEK include:
- 5.1 channel surround sound for a truly cinematic experience
- Dolby Atmos technology for realistic, multidimensional audio
- Wireless Bluetooth connectivity for streaming music from your smartphone or tablet
- Easy setup with HDMI ARC and optical inputs
- Compact design that fits seamlessly into any home entertainment setup
- Remote control for convenient operation
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Surround Sound Systems |
| Width | 90.7 cm |
| Height | 6.4 cm |
| Product Dimensions | 6.4cm x 90.7cm x 9cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Sony |
| Key Feature 1 | 1000W 5.1 Channel Surround Sound |
| Key Feature 3 | Dolby Atmos and DTS:X |
| Key Feature 2 | Rear Speakers and Subwoofer included |
| GTIN | 4548736165434 |
| Colour | Black |
| Model Number | HTS60.CEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Home Theatre System |
| RMS Output Power | 1000W |
| Rear Speaker Depth | 9.8 cm |
| Rear Speaker Height | 21.6 cm |
| Rear Speaker Width | 10.6 cm |
| Number of built in speakers | 4 |
| Number of Channels | 5.1 |
| Package Contents | Theater System, Soundbar, Subwoofer, 2x Speakers |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 2.6 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 32.5 cm |
| Shipping Weight | 24 kg |
| Shipping Width | 104.9 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 56.5 cm |
| Subwoofer Depth | 38.8 cm |
| Subwoofer Height | 38.8 cm |
| Subwoofer Type | wired (wireless soundbar) |
| Subwoofer Width | 27.5 cm |
| Depth | 9 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Features | 1000W 5.1 Channel Surround Sound, Rear Speakers and Subwoofer included, Dolby Atmos and DTS:X |
| HDMI | Yes |
Sony HTS60.CEK 5.1ch BRAVIA Theatre System 6 Dolby Atmos? Home Theatre System - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

