



Enjoy clearer, sharper, picture and sound
DVDs look and sound better with HDMI® output, taking picture and audio closer to High Definition.
Play back a wide range of formats
Play from multiple sources including CD-R/RW, DVD+RW/+R/+R DL, DVD-RW/-R/-R DL, JPEG, MP3, MPEG-4WMA, AAC, Linear PCM + Xvid.
Choose fast or slow playback with sound
You can play back movies with sound as well as picture at approximately 1.5x normal speed. Or slow down to monitor sports action.
Remember your place in up to six DVD discs
Start watching exactly where you left off - this player can memorise resume points of up to six previously played discs.
Watch your own slideshow with music
See your pictures in a slideshow with background music of your choice.
Control your player and TV with one remote control
Play or adjust the settings on your system with the your TV controller, including power, channel and volume.
Space saving compact design
At just 270mm this player packs a lot of features into a compact, stylish package.
Dimensions (W x H x D)
270 x 38.5 x 209 mm
Weight
0.95 Kg
System
Playback
AAC, Audio CD, CD Text, DVD+R, DVD+R Double Layer, DVD+RW, DVD-R, DVD-R Dual Layer, DVD-RW, DVD Camcorder 8cm DVD, DVD Text, DVD Video, HD JPEG, JPEG, KODAK Picture CD, LPCM, MP3, MPEG1, MPEG4, Super VCD, VCD, WMA, Xvid, Xvid External Subtitle
Picture and Audio Features
Custom Picture Mode
YES
Picture Sharpness
YES
Picture Parameter Adjustments
Sharpness / Picture / Brightness / Colour / HUE
Details
Color System
PAL / NTSC
Power Requirements
220-240V, 50 / 60Hz
Quick Setup
YES
Instant Replay
YES
High Speed Search
YES
Title / Chapter Viewer
YES
Multi-Disc Resume
YES (6 discs)
Screen Saver
YES
What's In The Box
remote control
AA battery
| Product Dimensions | 38.5cm x 27cm x 20.9cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Sony |
| Key Feature 1 | Stylish DVD Player with picture enhancing technology |
| Key Feature 3 | Black design |
| Key Feature 2 | HDMI® and USB connectivity |
| GTIN | 4905524842098 |
| Colour | Black |
| Model Number | DVPSR760HBCEK |
| Product Category Group | CE |
| Removable Door | No |
| Third Rack Installed | No |
| Wi-Fi | No |
| Smart Connect | No |
| Storage Compartment | No |
| Depth | 20.9 cm |
| Bluetooth | No |
| Built-in Water Heater | No |
| Height (cm) | 38.5 cm |
| Features | Stylish DVD Player with picture enhancing technology, HDMI® and USB connectivity, Black design |
| Dual-Layer Media Supported | No |
Sony DVPSR760HBCEK DVD Player Slimline - DVD Player - USB
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

