



Introducing the Smeg WMI147C 7kg Integrated Washing Machine, a stylish and efficient appliance designed to seamlessly blend into your kitchen or laundry room. With a generous 7kg capacity, this washing machine is perfect for small to medium-sized households.
Key features of the Smeg WMI147C include:
- 7kg capacity - ideal for small to medium-sized households
- Energy efficient with an A+++ rating
- 15 wash programs to suit all your laundry needs
- Delay timer function for convenience
- LED display for easy monitoring of wash cycles
- Quiet operation for minimal disruption
| Product Range | Integrated Washing Machines |
|---|---|
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81.8 cm |
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.6cm x 54.6cm |
| Colour | No Colour |
| Manufacturer | Smeg |
| Key Feature 1 | 15 programs |
| Key Feature 3 | Automatic load recognition |
| Key Feature 2 | LED electronic display |
| GTIN | 8017709302825 |
| Model Number | WMI147C |
| Programmes | Cotton 20°, Cotton 40°, Eco 40-60, Cotton 60°, Cotton 90°, Delicate 30°, Drain + Spin, Rinse + Spin, Quick Wash 15' 30°, Mix 30°, Wool Cold, Wool 30°, Synthetics 40°, Synthetics 30°, Synthetics Cold |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 77 W |
| Noise Level - Washing | 72 dB |
| Noise Level | 72 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Out of Balance Protection | No |
| Weight | 77.5 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 44 L |
| Shipping Height | 66 cm |
| Shipping Weight | 76.5 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 88.5 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | No |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Knob Control |
| Depth | 54.6 cm |
| Automatic Load Recognition | No |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Integrated |
| Features | 15 programs, LED electronic display, Automatic load recognition |
| Steam | No |
| Smart App connected | No |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 7 |
| Delay timer | Yes |
Smeg WMI147C 7kg 1400 Spin Built In Washing Machine
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


