

The Smeg UKFS18EV2HX Larder is a stylish and practical addition to any kitchen. With its sleek stainless steel door, this larder not only looks great but also offers ample storage space for all your food items.
Key features of the Smeg UKFS18EV2HX Larder include:
- Energy-efficient design to help save on electricity costs
- Adjustable shelves for customizable storage options
- LED lighting to easily see and access items
- Fast freeze function to quickly freeze fresh food
- Automatic defrost feature for hassle-free maintenance
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Tall Larder Fridges |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 186 cm |
| Product Dimensions | 186cm x 59.5cm x 65cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Smeg |
| Key Feature 1 | 390L capacity |
| Key Feature 3 | Reversible Door |
| Key Feature 2 | LifePlus drawer |
| GTIN | 8017709296063 |
| Colour | Silver |
| Model Number | UKFS18EV2HX |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Larder Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 390 L |
| Net Total Capacity | 390 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Weight | 64 kg |
| Shipping Height | 191.6 cm |
| Shipping Weight | 69 kg |
| Shipping Width | 66.4 cm |
| Shipping Depth | 72.8 cm |
| Door Alarm | No |
| Depth | 65 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Child Lock | No |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | 390L capacity, LifePlus drawer, Reversible door |
Smeg UKFS18EV2HX Larder with Stainless Steel Door
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


