





The Smeg UKFS18EV2HB Freestanding Larder in Black is a stylish and functional addition to any kitchen. With its sleek design and ample storage space, this larder is perfect for keeping your food fresh and organized.
Key Features:
- 18 cubic feet of storage space
- Adjustable glass shelves for customizable storage options
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
- Super Cool function to quickly cool down newly added items
- Automatic defrost system for hassle-free maintenance
- Door alarm to alert you if the door is left open
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Tall Larder Fridges |
| Width | 60 cm |
| Height | 186 cm |
| Product Dimensions | 186cm x 60cm x 65cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Smeg |
| Key Feature 1 | 390L capacity |
| Key Feature 3 | Reversible Door |
| Key Feature 2 | LifePlus drawer |
| GTIN | 8017709296124 |
| Colour | Black |
| Model Number | UKFS18EV2HB |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Larder Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 390 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 390 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Weight | 64 kg |
| Warranty Information | warranty must be registered at https://www.smeguk.com/register warranty |
| Shipping Height | 191.6 cm |
| Shipping Weight | 69 kg |
| Shipping Width | 66.4 cm |
| Shipping Depth | 72.8 cm |
| Door Alarm | No |
| Depth | 65 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Child Lock | No |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | 390L capacity, LifePlus drawer, Reversible door |
| Energy Efficiency Class | E |
| With Icebox | No |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 40 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 350 - 450 |
Smeg UKFS18EV2HB Freestanding Larder Fridge
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


