

















The Smeg UKFF18EN2HX is a stylish and functional freestanding freezer with a stainless steel door that will add a touch of elegance to any kitchen. This freezer features advanced no frost technology, ensuring that you never have to manually defrost it. With a generous capacity of 315 liters, you'll have plenty of space to store all your frozen goods.
- Advanced no frost technology
- Stainless steel door for a sleek look
- Spacious 315-liter capacity
- Energy-efficient design
- Fast freeze function for quickly chilling new items
- LED display for easy temperature control
- Super freeze function for rapid freezing
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Tall Freezers |
| Width | 60 cm |
| Height | 186 cm |
| Product Dimensions | 186cm x 60cm x 65cm |
| Country of Origin | EU (Italy) |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Smeg |
| Key Feature 1 | No Frost technology |
| Key Feature 3 | Fast Freeze function |
| Key Feature 2 | 280L capacity |
| GTIN | 8017709296070 |
| Colour | Silver |
| Model Number | UKFF18EN2HX |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| Number of Freezer Drawers | 5 |
| Net Freezer Capacity | 280 L |
| Multi Air Flow Technology | No |
| Weight | 67 kg |
| Shipping Height | 191.6 cm |
| Shipping Weight | 72 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 73 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 15 hr |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Depth | 65 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Climate Class | SN/T |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | No Frost technology, 280L capacity, Fast Freeze function |
| Type | Tall Freezer |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 41 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
Smeg UKFF18EN2HX Freestanding No Frost Freezer Stainless Steel Door
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


