

The Smeg UKFF18EN2HB Freestanding No Frost Freezer in Black is a sleek and stylish addition to any kitchen. With a generous capacity of 315 liters, this freezer offers plenty of space for all your frozen goods. The no frost technology ensures that ice build-up is prevented, meaning you'll never have to manually defrost the freezer again.
Key features include:
- 315 liter capacity
- No frost technology
- Energy efficiency rating of A+
- Fast freeze function
- LED display
- Reversible door
- Super freeze function
- Temperature alarm
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Tall Freezers |
| Width | 60 cm |
| Height | 186 cm |
| Product Dimensions | 186cm x 60cm x 65cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Smeg |
| Key Feature 1 | No Frost technology |
| Key Feature 3 | Fast Freeze function |
| Key Feature 2 | 280L capacity |
| GTIN | 8017709296148 |
| Colour | Black |
| Model Number | UKFF18EN2HB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| Number of Freezer Drawers | 5 |
| Net Freezer Capacity | 280 L |
| Weight | 67 kg |
| Shipping Height | 191.6 cm |
| Shipping Weight | 72 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 73 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 15 hr |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Depth | 65 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | No Frost technology, 280L capacity, Fast Freeze function |
| Noise Level dB (A) | 41 |
Smeg UKFF18EN2HB 59.5cm No Frost Tall Freezer - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


