







Key Features:
- 110cm width provides ample cooking space for large meals
- Dual fuel capability allows for precise control over cooking temperatures
- Multifunction oven offers a variety of cooking options, including conventional, grill, and fan-assisted modes
- Five-burner gas hob provides flexibility for cooking multiple dishes at once
- Easy-to-clean enamel interior makes maintenance a breeze
Overall, the Smeg TR4110P1 110cm Victoria Dual Fuel Range Cooker in Cream is a high-quality appliance that offers both style and performance in the kitchen.
| Safety Features | Gas safety valves, Safety Thermostat |
|---|---|
| Colour Group | Cream |
| Product Range | Dual Fuel Cookers |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Number of Shelves Top Right Cavity | 2 |
| Number of Shelves Top Left Cavity | 1 |
| Number of Shelves Bottom Left Cavity | 2 |
| Width | 110 cm |
| Door Hinge Position Bottom Left Cavity | Left |
| Door Hinge Position Top Right Cavity | Right |
| Cleaning Method | Easy clean enamel & Vapor clean |
| Main Oven Net Capacity | 61 L |
| Height | 90 cm |
| Second Oven Net Capacity | 61 L |
| Product Dimensions | 90cm x 110cm x 60cm |
| LPG Convertible | Yes |
| Colour | Cream |
| Manufacturer | Smeg |
| Key Feature 1 | 7 gas burners |
| Key Feature 3 | Circulaire function |
| Key Feature 2 | 4 compartments |
| GTIN | 8017709176655 |
| Colour | Cream |
| Model Number | TR4110P1 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Rangecooker |
| Number of Cooking Elements | 7 |
| Oven Accessories | Deep Tray, Rack |
| Number of Ovens | Triple |
| Timer | Yes |
| Type of Grill/Griddle | Full Grill |
| Weight | 147.3 kg |
| Wok Burner | Yes |
| Shipping Height | 103 cm |
| Shipping Weight | 128.2 kg |
| Shipping Width | 114.2 cm |
| Hob Surface Material | Enamel |
| Shipping Depth | 68.2 cm |
| Storage Compartment | Yes |
| Control Type | Dial |
| Cooking Element 4 Power | 2.9kW |
| Cooking Element 5 Power | 1kW |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 3 Power | 2.9kW |
| Cooking Element 1 Power | 4.2kW |
| Cooking Element 2 Power | 1kW |
| Depth | 60 cm |
| Interior Light Type | Halogen and incandescent |
| Installation Type | Freestanding |
| Levelling Legs | Yes |
| Features | 7 gas burners, 4 compartments, Circulaire function |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Functions | Static, Fan assisted, Circulaire, ECO, Fan-assisted bottom, Defrost |
| Pan/Drip Tray Included | Yes |
| Timer Type | Electronic |
| Third Oven Net Capacity | 36 L |
| Cooking Element 6 Power | 1.8kW |
| Promotion 2 | Smeg Free Accessory Pack |
| Promotion 3 | Smeg 5 year warranty |
| Cleaning | Steam or vapour |
| Energy rating | A oven / A oven |
| Electrical connection (fuse rating) | 32 amp |
Smeg TR4110P1 110cm Dual Fuel Rangecooker with Triple Oven and Gas Hob - Cream
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



