







The Smeg TR4110IP2 110cm Electric Rangecooker is a versatile and stylish addition to any kitchen. This model comes in a beautiful cream color and features a triple oven design, perfect for cooking multiple dishes at once. The induction hob provides fast and efficient cooking, while the spacious ovens offer plenty of room for baking, roasting, and more.
- 110cm width for ample cooking space
- Triple oven design for versatile cooking options
- Induction hob for fast and efficient cooking
- Cream color adds a touch of elegance to your kitchen
- Easy-to-clean surfaces for hassle-free maintenance
| Safety Features | Safety Thermostat |
|---|---|
| Colour Group | Cream |
| Product Range | Electric Range Cookers |
| Number of Shelves Top Right Cavity | 2 |
| Number of Shelves Top Left Cavity | 1 |
| Number of Shelves Bottom Left Cavity | 2 |
| Telescopic Shelf Runners | Yes |
| Width | 110 cm |
| Door Hinge Position Bottom Left Cavity | Left |
| Door Hinge Position Top Right Cavity | Right |
| Cleaning Method | Easy clean enamel & Vapor clean |
| Main Oven Net Capacity | 61 L |
| Height | 90 cm |
| Second Oven Net Capacity | 61 L |
| Product Dimensions | 90cm x 110cm x 60cm |
| Colour | Cream |
| Manufacturer | Smeg |
| Key Feature 1 | 7-zone induction hob |
| Key Feature 3 | Circulaire function |
| Key Feature 2 | 4 compartments |
| GTIN | 8017709312442 |
| Colour | Cream |
| Model Number | TR4110IP2 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Rangecooker |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Oven Accessories | Deep Tray |
| Number of Ovens | Triple |
| Timer | Yes |
| Type of Grill/Griddle | Large grill, electric |
| Weight | 127.6 kg |
| Shipping Height | 103 cm |
| Shipping Weight | 146 kg |
| Shipping Width | 114.2 cm |
| Hob Surface Material | Enamel |
| Shipping Depth | 68.2 cm |
| Storage Compartment | Yes |
| Control Type | Knob Control |
| Cooking Element 4 Power | 1.3kW |
| Cooking Element 5 Power | 2.3kWinduc |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 3 Power | 2.3kW |
| Cooking Element 1 Power | 2.3kW |
| Cooking Element 2 Power | 1.3kW |
| Depth | 60 cm |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light Type | Halogen |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Levelling Legs | Yes |
| Features | 7-zone induction hob, 4 compartments, Circulaire function |
| Fuel Type | Electricity |
| Functions | Static, Fan assisted, Circulaire, ECO, Fan assisted base |
| Pan/Drip Tray Included | Yes |
| Timer Type | Electronic |
| Third Oven Net Capacity | 36 L |
| Promotion 2 | Smeg Free Accessory Pack |
| Promotion 3 | Smeg 5 year warranty |
| Cleaning | Steam or vapour |
| Energy rating | A oven / A oven |
| Electrical connection (fuse rating) | 46 amp |
Smeg TR4110IP2 110cm Electric Rangecooker with Triple Oven and Induction Hob - Cream
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



