



The Smeg TR4110IBL2 110cm Victoria Electric Range Cooker in Black is a stylish and functional addition to any kitchen. This cooker combines traditional design with modern features to provide a versatile cooking experience.
Key features of the Smeg TR4110IBL2 include:
- 110cm width provides ample cooking space for large meals
- Electric oven and grill offer precise temperature control for perfect results
- Induction hob with five cooking zones heats up quickly and efficiently
- Multifunction oven with nine cooking functions for versatile meal preparation
- Double glazed doors and enamel coating make cleaning easy and efficient
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Range Cookers |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Width | 110 cm |
| Cleaning Method | Easy clean enamel & Vapor clean |
| Main Oven Net Capacity | 61 L |
| Height | 90 cm |
| Second Oven Net Capacity | 61 L |
| Product Dimensions | 90cm x 110cm x 60cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Smeg |
| Key Feature 1 | 7-zone induction hob |
| Key Feature 3 | Circulaire function |
| Key Feature 2 | 4 compartments |
| GTIN | 8017709312435 |
| Colour | Black |
| Model Number | TR4110IBL2 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Rangecooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Ovens | Triple |
| Timer | Yes |
| Weight | 127.5 kg |
| Shipping Height | 103 cm |
| Shipping Weight | 146 kg |
| Shipping Width | 114 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Storage Compartment | Yes |
| Control Type | Knob Control |
| Cooking Element 4 Power | 2.7kW |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 3 Power | 2.7kW |
| Cooking Element 1 Power | 1.2kW |
| Cooking Element 2 Power | 1kW |
| Depth | 60 cm |
| Certifications & Standards | C-TICK, CB-CE-EMC |
| Interior Light Type | Halogen |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Levelling Legs | Yes |
| Features | 7-zone induction hob, 4 compartments, Circulaire function |
| Fuel Type | Electricity |
| Timer Type | Electronic |
| Promotion 2 | Smeg Free Accessory Pack |
| Promotion 3 | Smeg 5 year warranty |
| Cleaning | Steam or vapour |
| Energy rating | A oven / A oven |
| Electrical connection (fuse rating) | 46 amp |
Smeg TR4110IBL2 110cm Electric Rangecooker with Triple Oven and Induction Hob - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



