





The Smeg TR4110GR 110cm Victoria Dual Fuel Range Cooker in Slate Grey is a stylish and versatile appliance that will enhance any kitchen. With its large capacity oven, multiple cooking functions, and sleek design, this range cooker is perfect for home cooks and professional chefs alike.
Key Features:
- 110cm width provides ample cooking space for large meals
- Dual fuel design allows for precise control over cooking temperatures
- Victoria style range cooker adds a touch of elegance to any kitchen
- Multiple cooking functions including grill, fan-assisted, and conventional cooking
- Easy-to-clean enamel interior and removable oven door for hassle-free maintenance
| Colour Group | Grey |
|---|---|
| Product Range | Dual Fuel Range Cookers |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Width | 110 cm |
| Cleaning Method | Easy clean enamel & Vapor clean |
| Main Oven Net Capacity | 61 L |
| Height | 90 cm |
| Second Oven Net Capacity | 61 L |
| Product Dimensions | 90cm x 110cm x 110cm |
| LPG Convertible | Yes |
| Colour | Slate Grey |
| Manufacturer | Smeg |
| Key Feature 1 | 7 gas burners |
| Key Feature 3 | Circulaire function |
| Key Feature 2 | 4 compartments |
| GTIN | 8017709271435 |
| Colour | Grey |
| Model Number | TR4110GR |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Rangecooker |
| Number of Cooking Elements | 7 |
| Oven Accessories | Deep Tray, Rack |
| Number of Ovens | Triple |
| Timer | Yes |
| Type of Grill/Griddle | Full Grill |
| Weight | 147.3 kg |
| Wok Burner | Yes |
| Shipping Height | 103 cm |
| Shipping Weight | 147.3 kg |
| Shipping Width | 114 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Storage Compartment | Yes |
| Control Type | Dial |
| Cooking Element 4 Power | 2.7kW |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 3 Power | 1.7kW |
| Cooking Element 1 Power | 1.2kW |
| Cooking Element 2 Power | 1kW |
| Depth | 110 cm |
| Certifications & Standards | CB-CE-EMC |
| Interior Light Type | Halogen and incandescent |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Levelling Legs | Yes |
| Features | 7 gas burners, 4 compartments, Circulaire function |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Flame Safety Device | Yes |
| Pan/Drip Tray Included | Yes |
| Timer Type | Electronic |
| Promotion 2 | Smeg Free Accessory Pack |
| Promotion 3 | Smeg 5 year warranty |
| Cleaning | Steam or vapour |
| Energy rating | A oven / A oven |
| Electrical connection (fuse rating) | 37 amp |
Smeg TR4110GR 110cm Dual Fuel Rangecooker with Triple Oven and Gas Hob - Slate Grey
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



