



The Smeg TR4110BL1 110cm Victoria Dual Fuel Range Cooker in Black combines traditional design with modern functionality, making it the perfect addition to any kitchen. With its spacious oven capacity, versatile hob options, and stylish aesthetic, this range cooker is sure to impress home chefs of all levels.
Key features of the Smeg TR4110BL1 include:
- 110cm width for ample cooking space
- Dual fuel functionality for precise cooking control
- 7 gas burners including a powerful wok burner
- 4 oven cavities with various cooking functions
- Programmable timer for convenient cooking
- Storage compartment for keeping cookware organized
- Stylish Victoria design with black finish
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Dual Fuel Cookers |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Width | 110 cm |
| Main Oven Net Capacity | 61 L |
| Height | 90 cm |
| Product Dimensions | 90cm x 110cm x 110cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Smeg |
| Key Feature 1 | 7 gas burners |
| Key Feature 3 | Circulaire function |
| Key Feature 2 | 4 compartments |
| GTIN | 8017709176648 |
| Colour | Black |
| Model Number | TR4110BL1 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Rangecooker |
| Number of Cooking Elements | 7 |
| Oven Accessories | Deep Tray, Rack |
| Number of Ovens | Triple |
| Timer | Yes |
| Type of Grill/Griddle | Full Grill |
| Weight | 147.3 kg |
| Wok Burner | Yes |
| Storage Compartment | Yes |
| Control Type | Dial |
| Cooking Element 4 Power | 2.7kW |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 3 Power | 1.7kW |
| Cooking Element 1 Power | 1.2kW |
| Cooking Element 2 Power | 1kW |
| Depth | 110 cm |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Certifications & Standards | CB-CE-EMC |
| Interior Light Type | Halogen and incandescent |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Levelling Legs | Yes |
| Features | 7 gas burners, 4 compartments, Circulaire function |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Flame Safety Device | Yes |
| Pan/Drip Tray Included | Yes |
| Timer Type | Electronic |
| Promotion 2 | Smeg Free Accessory Pack |
| Promotion 3 | Smeg 5 year warranty |
| Cleaning | Steam or vapour |
| Energy rating | A oven / A oven |
| Electrical connection (fuse rating) | A qualified electrician should check your power supply wiring |
Smeg TR4110BL1 110cm Dual Fuel Rangecooker with Triple Oven and Gas Hob - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



