







The Smeg SR964NGH Victoria Gas Hob in Black is a stylish and efficient addition to any kitchen. With its sleek design and high-quality construction, this gas hob offers both performance and aesthetics.
Key features of the Smeg SR964NGH Victoria Gas Hob include:
- Four burners for versatile cooking options
- Cast iron pan supports for stability and durability
- Flame failure safety device for added peace of mind
- Automatic ignition for easy operation
- Front-mounted control knobs for convenient access
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Gas Hobs |
| Width | 60 cm |
| Height | 3 cm |
| Product Dimensions | 3cm x 60cm x 50cm |
| LPG Conversion Kit Available | Yes |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Smeg |
| Key Feature 1 | 4 Gas Burners |
| Key Feature 3 | Safety valves |
| Key Feature 2 | Ergonomic controls |
| GTIN | 8017709200121 |
| Colour | Black |
| Model Number | SR964NGH |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Pan Supports | Yes |
| Weight | 12 kg |
| Shipping Height | 14.5 cm |
| Shipping Weight | 14 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 55 cm |
| Control Type | Dial |
| Cooking Element 4 Power | 1.70kW |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 3 Power | 1.70kW |
| Cooking Element 1 Power | 1.10kW |
| Cooking Element 2 Power | 3.30kW |
| Depth | 50 cm |
| Certifications & Standards | CE |
| Features | 4 gas burners, Ergonomic controls, Safety valves |
| Flame Safety Device | Yes |
| Pan support | Cast iron |
| Wok burner | No |
| Control position | Side |
Smeg SR964NGH 60cm Gas Hob - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

