

The Smeg SFP6301TVN Classic Pyrolytic Single Oven in Black is a stylish and efficient addition to any kitchen. With its sleek design and advanced features, this oven is perfect for baking, roasting, and grilling a variety of dishes.
Key Features:
- Pyrolytic cleaning function for easy maintenance
- 10 cooking functions for versatile meal preparation
- LCD display with touch controls for easy operation
- Quadruple glazed door for safety and heat insulation
- 66L capacity to accommodate large dishes
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Single Ovens |
| Width | 59 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 59 cm |
| Product Dimensions | 59cm x 59cm x 54.8cm |
| Colour | Matte Black |
| Manufacturer | Smeg |
| Key Feature 1 | Circulaire function |
| Key Feature 3 | Pyrolytic cleaning |
| Key Feature 2 | 10 cooking programs |
| GTIN | 8017709310233 |
| Model Number | SFP6301TVN |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built-in Single Oven |
| Net Main Oven Capacity | 70 L |
| Oven Accessories | Chrome Shelf, Extra deep enameled tray, Grill Mesh |
| Weight | 32.9 kg |
| Shipping Height | 67 cm |
| Shipping Weight | 42.9 kg |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Shipping Depth | 64.8 cm |
| Control Type | Knob |
| Depth | 54.8 cm |
| Features | Circulaire function, 10 cooking programs, Pyrolytic cleaning |
| Door Type | Drop down |
| Main Oven capacity (Litres) | 65 to 69 litres |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | No |
| Cleaning | Easy clean enamel |
| Energy rating | A+ |
Smeg SFP6301TVN 59cm Built In Electric Single Oven - Matte Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


