

The Smeg SF6905NO1 Victoria Single Oven in Black is a stylish and versatile addition to any kitchen. With its sleek black design and advanced features, this oven makes cooking a breeze.
Key features include:
- 70-liter capacity - perfect for cooking large meals or multiple dishes at once
- Multifunctional oven - offers a variety of cooking options such as conventional baking, fan-assisted cooking, and grilling
- Easy-to-use digital display - allows for precise temperature control and timing
- Triple glazed door - helps to keep the heat inside the oven for efficient cooking
- Pyrolytic cleaning function - makes cleaning the oven a breeze by burning off any food residue at high temperatures
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Single Ovens |
| Width | 60 cm |
| Height | 60 cm |
| Product Dimensions | 60cm x 60cm x 55cm |
| Colour | Matte Black |
| Manufacturer | Smeg |
| Key Feature 1 | Circulaire function |
| Key Feature 3 | Retro-inspired look |
| Key Feature 2 | Easy-clean enamel |
| GTIN | 8017709241537 |
| Colour | Black |
| Model Number | SF6905N1 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built -in Single Oven |
| Net Main Oven Capacity | 70 L |
| Number of Ovens | Single |
| Type of Grill/Griddle | Fan Grill |
| Weight | 40.1 kg |
| Shipping Height | 67 cm |
| Shipping Weight | 36.4 kg |
| Shipping Width | 60 cm |
| Shipping Depth | 55 cm |
| Control Type | Dial |
| Depth | 55 cm |
| Features | Circulaire function, Easy-clean enamel, Retro-inspired look |
| Door Type | Drop down |
| Main Oven capacity (Litres) | 70 to 79 litres |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | No |
| Cleaning | Steam or vapour |
| Energy rating | A |
| Electrical connection | Plug in but No plug/cable is supplied with product |
Smeg SF6905NO1 60cm Built In Electric Single Oven - Matte Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


