Smeg FAB32LCR5UK 60cm 60/40 Fridge Freezer - Cream
- ColourCream
- Defrost typeAuto defrost
- Fridge/Freezer Litre split (Net)234L / 97L
- Energy RateD
- Noise Level dB (A)37
- Total Litre capacity (Net)300 - 350
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN8017709298234
The Smeg FAB32LCR5UK 50s Style Left Hand Hinge Fridge over Freezer in Cream is a stylish and retro addition to any kitchen. With its iconic 50s design and left hand hinge, this fridge freezer not only looks great but also offers practical features to keep your food fresh and organized.
Key features include:
- Large capacity fridge and freezer compartments for ample storage space
- Adjustable glass shelves and door balconies for customizable storage options
- Fast freezing function to quickly freeze fresh food
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
- Frost-free technology to prevent ice build-up and maintenance
| Manufacturer | Smeg |
|---|---|
| GTIN | 8017709298234 |
| Colour | Cream |
| Model Number | FAB32LCR5UK |
| Colour Group | Cream |
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 68.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 209 cm |
| Product Dimensions | 209cm x 68.5cm x 86cm |
| Colour | Cream |
| Key Feature 1 | Total No Frost |
| Key Feature 3 | Digital LED display |
| Key Feature 2 | LifePlus drawer |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | No |
| Noise Level | 37 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 97 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 234 L |
| Net Total Capacity | 331 L |
| Number of Freezer Shelves | 0 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 0 |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 117 kg |
| Shipping Height | 209 cm |
| Shipping Weight | 117 kg |
| Shipping Width | 68.5 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 86 cm |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Split | 60/40 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 86 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Child Lock | No |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Bluetooth | No |
| Installation Type | Freestanding |
| Energy Consumption | 204 kWh |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Total No Frost, LifePlus drawer, Digital LED display |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 97 kg |
| Defrost type | Auto defrost |
| Noise Level dB (A) | 37 |
| Total Litre capacity (Net) | 300 - 350 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 234L / 97L |


