

The Smeg DUSF6300X Classic Under Counter Double Oven in Stainless Steel is a stylish and functional addition to any kitchen. With a sleek stainless steel finish, this double oven offers ample cooking space and a variety of features to make meal preparation a breeze.
Key features include:
- Two spacious ovens for cooking multiple dishes at once
- Easy-to-use digital controls for precise temperature settings
- Convection cooking for even heat distribution and faster cooking times
- Grill function for perfectly crispy results
- Child lock feature for added safety
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Built Under Ovens |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Width | 64 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81 cm |
| Product Dimensions | 81cm x 64cm x 67cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Smeg |
| Key Feature 1 | 4 cooking functions |
| Key Feature 3 | Removable glass doors |
| Key Feature 2 | Circulaire function |
| GTIN | 8017709273590 |
| Colour | Silver |
| Model Number | DUSF6300X |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Double Oven |
| Net Main Oven Capacity | 61 L |
| Net Top Oven Capacity | 35 L |
| Oven Accessories | 2 x Chrome Shelves, 2 x Grill Mesh, Extra Deep Enamelled Tray |
| Number of Ovens | Double |
| Type of Grill/Griddle | Tilting Grill |
| Weight | 51.5 kg |
| Shipping Height | 81 cm |
| Shipping Weight | 54.2 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Control Type | Knob Control |
| Depth | 67 cm |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | B |
| Features | 4 cooking functions, Circulaire function, Removable glass doors |
Smeg DUSF6300X 64cm Built In Electric Double Oven - Stainless Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


