



The Smeg DOSP6390X Pyrolytic Double Oven in Stainless Steel is a stylish and functional addition to any kitchen. With a sleek stainless steel design, this double oven offers both beauty and performance.
Key features include:
- Two spacious ovens for versatile cooking options
- Pyrolytic cleaning function for easy maintenance
- Touch control panel for simple operation
- Multiple cooking functions for precise cooking results
- Energy-efficient design for cost savings
| Colour Group | Multi-coloured |
|---|---|
| Product Range | Double Ovens |
| Width | 59.7 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 88.4 cm |
| Product Dimensions | 88.4cm x 59.7cm x 57cm |
| Colour | Black & Stainless Steel |
| Manufacturer | Smeg |
| Key Feature 1 | Circulaire function |
| Key Feature 3 | Vapour & Pyrolytic cleaning |
| Key Feature 2 | 70L multifunctional oven |
| GTIN | 8017709210656 |
| Colour | Silver |
| Model Number | DOSP6390X |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Oven |
| Net Main Oven Capacity | 41 L |
| Net Top Oven Capacity | 79 L |
| Oven Lining Type - Back | Pyrolytic |
| Oven Lining Type - Sides | Pyrolytic |
| Number of Ovens | Double |
| Type of Grill/Griddle | Integrated, variable |
| Weight | 57.4 kg |
| Shipping Height | 96 cm |
| Shipping Weight | 65.8 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Control Type | Dial |
| Depth | 57 cm |
| Features | Circulaire function, 70L multifunctional oven, Vapour & Pyrolytic cleaning |
| Promotions | Smeg Free Pizza Pack |
| Second oven energy rating | A |
| Second oven capacity (Litres) | 35 - 40 |
| Main Oven capacity (Litres) | 70 to 79 litres |
| Main oven function | Multifunction |
| Cleaning | Pyrolytic |
| Energy rating | A |
| Electrical connection | Needs hard wiring by us or your electrician |
Smeg Classic DOSP6390X 59.7cm Built In Electric Double Pyrolytic Oven - Black & Stainless Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


