

The Smeg DOSF6300X Classic Double Oven in Stainless Steel is a stylish and versatile addition to any kitchen. With a sleek stainless steel finish, this double oven not only looks great but also offers a range of features to make cooking a breeze.
Key features include:
- Two spacious ovens provide plenty of cooking space for all your favorite dishes
- Multi-function cooking options allow you to choose the perfect setting for each recipe
- Easy-to-use digital controls make it simple to set the temperature and timer for precise cooking
- Energy-efficient design helps you save on your electricity bills while still enjoying top-notch cooking performance
- Stylish stainless steel finish adds a modern touch to your kitchen decor
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Double Ovens |
| Width | 62 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 95 cm |
| Product Dimensions | 95cm x 62cm x 67cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Smeg |
| Key Feature 1 | Circulaire function |
| Key Feature 3 | Easy-clean enamel liners |
| Key Feature 2 | 70L capacity |
| GTIN | 8017709273583 |
| Colour | Silver |
| Model Number | DOSF6300X |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Oven |
| Net Main Oven Capacity | 96 L |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | Double |
| Weight | 56.2 kg |
| Shipping Height | 95 cm |
| Shipping Weight | 60.4 kg |
| Shipping Width | 62 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Control Type | Dial |
| Depth | 67 cm |
| Features | Circulaire function, 70L capacity, Easy-clean enamel liners |
| Promotions | Smeg Free Pizza Pack |
| Second oven energy rating | B |
| Second oven capacity (Litres) | 35 - 40 |
| Main Oven capacity (Litres) | 70 to 79 litres |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | No |
| Cleaning | Easy clean enamel |
| Energy rating | A |
| Electrical connection | Needs hard wiring by us or your electrician |
Smeg Classic DOSF6300X 59.7cm Built In Electric Double Oven - Stainless Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


