

The Smeg DNP83SEUK Freestanding Tumble Dryer in White is a sleek and efficient appliance that will make laundry day a breeze. With a generous 8kg capacity, it can easily handle large loads of laundry, perfect for families or those with a busy lifestyle.
Key features of the Smeg DNP83SEUK Freestanding Tumble Dryer include:
- Energy efficient heat pump technology for lower energy consumption
- 16 different drying programs to suit all types of fabrics and garments
- Anti-crease function to reduce wrinkles and save time on ironing
- Delay start option for added convenience
- Easy to use control panel with digital display
- Reversible door for flexible installation options
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.6 cm |
| Product Dimensions | 84.6cm x 59.8cm x 60.7cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Smeg |
| Key Feature 1 | 15 programmes |
| Key Feature 3 | LED electronic display |
| Key Feature 2 | Heart-shaped drum |
| GTIN | 8017709327484 |
| Colour | White |
| Model Number | DNP83SEUK |
| Programmes | Cotton, Cotton ECO, Synthetic, Wool, Silence, Duvet, Outdoor, Timed Programmes, Refresh Hygiene, Hygiene Drying, Rapid, Jeans, Mix, Steam Refresh, Shirts Silent, Outdoor, Refresh Hygiene, Hygiene Drying, Steam Refresh |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 63 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Ventilation | Heat pump |
| Weight | 45 kg |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Weight | 46 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 63 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 174 min |
| Control Type | Dial |
| Depth | 60.7 cm |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light | No |
| Installation Type | Freestanding |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Features | 15 programmes, Heart-shaped drum, LED electronic display |
| Drying Technology | Heat Pump |
| Drying Capacity | 8 kg |
| Promotion 3 | Smeg 5 year warranty |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Smeg DNP83SEUK 8kg Heat Pump Tumble Dryer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



