Siemens WT45N203GB Consenser Tumble dryer - White
- ColourWhite
- Capacity (Kg)8
- Delay timerYes
- Energy rateB
- Internet(Wi-Fi) capableNo
- Sensor dryYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4242003929056
The Siemens WT45N203GB Freestanding Condenser Tumble Dryer is a high-quality appliance that offers efficient drying performance and convenience.
- 7kg drum capacity - perfect for medium-sized households
- Energy efficiency rating of B - helps save on energy costs
- Condenser technology - no need for external ventilation, can be placed anywhere in the home
- 15 drying programs - offers a variety of options for different types of laundry
- LED display with touch controls - easy to use and navigate through settings
- Anti-vibration design - reduces noise and ensures stability during operation
- Delay start function - allows you to set the dryer to start at a later time for added convenience
| Manufacturer | Siemens |
|---|---|
| GTIN | 4242003929056 |
| Colour | White |
| Model Number | WT45N203GB |
| Colour Group | White |
| Product Range | Condenser Tumble Dryers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.2 cm |
| Product Dimensions | 84.2cm x 59.8cm x 61.3cm |
| Colour | White |
| Key Feature 1 | speedPack |
| Key Feature 3 | Outdoor option |
| Key Feature 2 | AutoDry function |
| Programmes | Mixture, outdoor, Shirts 15, Allergy Plus / Hygiene, Woollens finish, Time programme cold, outdoor, Time program warm, super Quick 40, dessous. |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 64 dB |
| No. of Programmes | 9 |
| Ventilation | Condensor |
| Weight | 41.6 kg |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 42.5 kg |
| Shipping Width | 63 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 150 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 83 min |
| Control Type | Electronic |
| Door Opening Angle | 90° |
| Depth | 61.3 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | speedPack, AutoDry function, Outdoor option |
| Energy Efficiency Class | B |
| Drying Technology | Sensor Dry |
| Drying Capacity | 9 kg |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Promotion 3 | Siemens 5 year warranty |
| Internet(Wi-Fi) capable | No |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |



