





The Siemens WQ45G2D2GB extraKlasse WQ45G2D2GB 9kg Heat Pump Tumble Dryer in White is a high-quality appliance designed to efficiently dry your clothes while being gentle on fabrics. With a large 9kg capacity, this tumble dryer is perfect for households with a lot of laundry to dry.
Key Features:
- 9kg capacity - ideal for large households
- Heat pump technology - energy efficient drying
- AutoDry technology - prevents over-drying
- Quick 40-minute cycle - for when you need clothes dried quickly
- LED display - easy to use control panel
- Anti-vibration design - reduces noise and vibration during operation
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.2 cm |
| Product Dimensions | 84.2cm x 59.8cm x 61.3cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Siemens |
| Key Feature 1 | AutoDry |
| Key Feature 3 | selfCleaning condenser |
| Key Feature 2 | Pause/Reload function |
| GTIN | 4242003960776 |
| Colour | White |
| Model Number | WQ45G2D2GB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Noise Level | 64 dB |
| No. of Programmes | 6 |
| Weight | 47.8 kg |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 54.9 kg |
| Shipping Width | 63 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Stackable | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 176 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 121 min |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 61.3 cm |
| Additional Information | Stackable |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Features | autoDry, Pause/Reload function, selfCleaning condenser |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Drying Technology | Heat Pump |
| Drying Capacity | 9 kg |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Promotion 3 | Siemens 5 year warranty |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Siemens WQ45G2D2GB 9kg Heat Pump Tumble Dryer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



