



















Introducing the Siemens WQ45G202GB 9kg Heat Pump Tumble Dryer in a sleek white finish. This energy-efficient tumble dryer is perfect for large households, with a generous 9kg capacity to handle all your laundry needs.
Key features include:
- 9kg capacity - ideal for large households or bulky items
- Heat pump technology - saves energy and reduces running costs
- AutoDry technology - ensures garments are dried to the desired level of dryness
- LED display - easy-to-use interface for selecting programs and monitoring progress
- Anti-vibration design - reduces noise and vibration during operation
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.2 cm |
| Product Dimensions | 84.2cm x 59.8cm x 61.3cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Siemens |
| Key Feature 1 | SelfCleaning - Efficient, hassle-free |
| Key Feature 3 | SpeedPack - Quick cycles, same clean |
| Key Feature 2 | AutoDry - Smarter drying every time |
| GTIN | 4242003972748 |
| Colour | White |
| Model Number | WQ45G202GB |
| Key Feature 4 | Half Load - Save water & energy |
| Programmes | Standard programmes: Cotton, Easy care. Special programmes: Cotton, Bed linens, Shirts/blouses, Cotton Eco, lingerie, Towels, Hygiene, pillow, Mixed Load, outdoor, Rapid 40, Synthetic, Wool drying in basket, Timed Program Warm |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Reverse Action (Bi-directional) | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 61 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Ventilation | Heat pump |
| Weight | 54 kg |
| Warranty Information | registration required*register the warranty online at https://www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/register-your-appliance or call siemens home appliances service on 0344 892 8999 choose option 5. |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 54.9 kg |
| Shipping Width | 63 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 195 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 125 min |
| Control Type | Touch Control |
| Door Opening Angle | 170° |
| Depth | 61.3 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Additional Information | EEC A+++ |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Features | SelfCleaning - Efficient, hassle-free, AutoDry - Smarter drying every time, SpeedPack - Quick cycles, same clean, Half Load - Save water & energy |
| Energy Efficiency Class | A+++ |
| Drying Technology | Heat Pump |
| Drying Capacity | 9 kg |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Siemens WQ45G202GB 9kg Heat Pump Tumble Dryer - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



