















The Siemens WG46G2Z2GB extraKlasse WG46G2Z2GB washing machine offers a spacious 9kg capacity and a powerful 1600 spin speed, making it perfect for large households and tackling tough stains. The white finish adds a sleek and modern touch to any laundry room.
- 9kg capacity - ideal for large households
- 1600 spin speed - helps to reduce drying time
- Energy efficient - A+++ rating
- 15-minute quick wash - perfect for when you're in a hurry
- Stain removal program - tackles tough stains with ease
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.8 cm |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 59.8cm x 59cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Siemens |
| Key Feature 1 | varioSpeed |
| Key Feature 3 | stainRemoval system |
| Key Feature 2 | Rapid cycles 15/30 |
| GTIN | 4242003961087 |
| Colour | White |
| Model Number | WG46G2Z2GB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 0.49 W |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level | 74 dB |
| No. of Programmes | 7 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 78.5 kg |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 50 L |
| Shipping Height | 87 cm |
| Shipping Weight | 79.5 kg |
| Shipping Width | 65.3 cm |
| Shipping Depth | 69.1 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spin Speed | 1600 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Touch |
| Door Opening Angle | 165° |
| Depth | 59 cm |
| Depth with Door Open | 107.3 cm |
| Digital Inverter Motor | Ferrite-BLDC |
| Additional Information | Reload Function, Continuous start delay |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | VarioSpeed, Rapid cycles 15/30, stainRemoval system |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Promotion 3 | Siemens 5 year warranty |
| Smart App connected | No |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Siemens WG46G2Z2GB 9kg 1600 Spin Washing Machine - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



