

































The Siemens TQ717GB3 Bean To Cup Coffee Machine in Stainless Steel is the perfect addition to any kitchen or office space. This sleek and modern coffee machine offers a variety of features to ensure you can enjoy a delicious cup of coffee every time.
- Intuitive touch display for easy operation
- One-touch cappuccino function for creamy froth
- Adjustable coffee strength and temperature settings
- Integrated ceramic grinder for fresh beans
- Removable milk frother for easy cleaning
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Bean To Cup Drinks Makers |
| Width | 35.2 cm |
| Height | 38 cm |
| Product Dimensions | 38cm x 35.2cm x 46.7cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Siemens |
| Key Feature 1 | Cup warmer |
| Key Feature 3 | AromaSelect |
| Key Feature 2 | iSelect Display |
| GTIN | 4242003960981 |
| Colour | Black |
| Model Number | TQ717GB3 |
| Key Feature 4 | Smart Technology |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Coffee Maker |
| Power Consumption | 2 W |
| Weight | 10.2 kg |
| Warranty Information | to register the warranty, call siemens home appliances service on 0344 892 8999, choose option 5 for the registration line |
| Water Tank Capacity | 2.4 L |
| Water Filter | Yes |
| Shipping Height | 50.5 cm |
| Shipping Weight | 11.4 kg |
| Shipping Width | 36 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 42 cm |
| Control Type | Remote |
| Depth | 46.7 cm |
| Coffee Type Used | Coffee Beans |
| Maximum Pump Pressure | 19Bar |
| Features | Cup warmer, iSelect Display, AromaSelect, Smart Technology |
| Frother | Yes |
| Grinder | Yes |
Siemens TQ717GB3 Bean To Cup Coffee Machine - Stainless Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

