







The Siemens KU21RVFE0G Built Under Larder Fridge is a sleek and modern appliance that is designed to seamlessly fit into your kitchen cabinetry for a seamless look. With a capacity of XX liters, this fridge offers ample storage space for all of your fresh groceries.
Key features of the Siemens KU21RVFE0G Built Under Larder Fridge include:
- XX liters of storage capacity
- Energy efficient design to help save on electricity costs
- Adjustable shelves for customizable storage options
- LED lighting for bright and efficient illumination
- SuperCool function to quickly cool newly added items
- Reversible door for flexible installation options
| Product Range | Integrated Larder Fridges |
|---|---|
| Width | 59.8 cm |
| Height | 82 cm |
| Product Dimensions | 82cm x 59.8cm x 54.8cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Key Feature 1 | SuperCooling function |
| Key Feature 3 | Home Connect |
| Key Feature 2 | safetyGlass shelves |
| GTIN | 4242003934029 |
| Model Number | KU21RVFE0G |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Larder Fridge |
| Noise Level | 35 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 134 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Total Capacity | 134 L |
| Number of Refrigerator Door Bins | 2 |
| Weight | 28.4 kg |
| Smart Connect | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 54.8 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Additional Information | 1 x egg tray, SafetyGlass Shelves extra strong and easy to clean, Home connect, superCooling |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Built-Under |
| Features | SuperCooling function, safetyGlass shelves, Home Connect |
| Energy Efficiency Class | E |
Siemens KU21RVFE0G 59.8cm Built Under Larder Fridge
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



