







The Siemens KI96NNSE0 Built In Fridge Freezer offers ample storage space for all your fresh and frozen goods while seamlessly blending into your kitchen cabinetry.
Key features include:
- SuperCool function to quickly cool newly added items
- VarioShelf for flexible storage options
- LowFrost technology for less frequent defrosting
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
- FreshSense technology to keep food fresher for longer
| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
|---|---|
| Width | 54.1 cm |
| Height | 193.5 cm |
| Smart Connect | No |
| Product Dimensions | 193.5cm x 54.1cm x 54.8cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Key Feature 1 | NoFrost technology |
| Key Feature 3 | LED Lighting |
| Key Feature 2 | autoAirflow |
| GTIN | 4242003932827 |
| Model Number | KI96NNSE0 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Noise Level | 34 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 75 L |
| Net Refrigerator Capacity | 215 L |
| Net Total Capacity | 290 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Weight | 54.9 kg |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 10 hr |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 |
| Depth | 54.8 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Built In |
| Features | noFrost technology, autoAirflow, LED lighting |
| Energy Efficiency Class | E |
| Hinge Type | Slider door fixing |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 34 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 60/40 |
Siemens KI96NNSE0 54.1cm 70/30 Integrated Frost Free Fridge Freezer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



