













| Product Dimensions | 183cm x 90.5cm x 73.6cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Siemens |
| Key Feature 1 | French door design |
| Key Feature 3 | 572L capacity |
| Key Feature 2 | Built-in bottle drawer |
| GTIN | 4242003915349 |
| Colour | Black |
| Model Number | KF96RSBEA |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Multi Door / American Style |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 171 L |
| Net Refrigerator Capacity | 401 L |
| Net Total Capacity | 572 L |
| Number of Freezer Shelves | 0 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 6 |
| Thermostat Available | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 195.5 kg |
| Shipping Height | 183 cm |
| Shipping Weight | 206 kg |
| Shipping Width | 99.8 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 73.6 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 73.6 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Additional Information | LED light - Ample, even lighting helps you check what’s in your fridge faster. |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 183 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | French door design, Built-in bottle drawer, 572L capacity |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 14 kg |
| Promotion 3 | Siemens 5 year warranty |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 550 - 650 |
Siemens KF96RSBEA French GlassDoor American Style Fridge Freezer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



