





















The Siemens HM776G1B1B Built In Oven with Microwave Function is a versatile and stylish addition to any modern kitchen. With a sleek black design and a width of 59.5cm, this oven offers both traditional oven cooking and microwave functionality in one convenient unit.
Key features include:
- 5 different heating methods for versatile cooking options
- 4D hot air technology for even heat distribution
- Intuitive touch control panel for easy operation
- LED display for clear visibility of settings
- Fast preheat function for quick meal preparation
| Product Range | Built In Ovens |
|---|---|
| Oven Lining Type | Enamel |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | Electronic |
| Height | 59.5 cm |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Key Feature 1 | Home Connect |
| Key Feature 3 | humidClean Plus |
| Key Feature 2 | Oven Assistant & Voice Control |
| GTIN | 4242003902219 |
| Colour | Black |
| Model Number | HM776G1B1B |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Oven |
| Net Main Oven Capacity | 67 L |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 1 |
| Type of Grill/Griddle | conventional top & bottom heating, full width grill, half width grill |
| Weight | 43.2 kg |
| Shipping Weight | 46.4 kg |
| Control Type | Touch |
| Depth | 54.8 cm |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Built In |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | Home Connect, Oven Assistant & Voice Control, humidClean Plus |
| Door Type | Drop down |
| Main Oven capacity (Litres) | 65 to 69 litres |
| Main oven function | Oven with microwave |
| Smart | Yes |
| Cleaning | Pyrolytic |
Siemens HM776G1B1B 59.5cm Built In Oven with Microwave Function
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

