









The Siemens EX675JYW1E flex Induction Hob is a sleek and modern addition to any kitchen. With its innovative flexInduction technology, this hob allows you to combine two cooking zones into one large zone, providing flexibility and convenience for all your cooking needs.
This hob features touchSlider controls for easy and precise temperature adjustments, as well as powerBoost function for quick heating. The fryingSensor Plus ensures your food is cooked to perfection every time, while the powerMove Plus function allows you to easily move pots and pans around the hob with just a single touch.
With its powerInduction technology, the Siemens EX675JYW1E flex Induction Hob delivers fast and efficient cooking results, while the timer function and residual heat indicator provide added convenience and safety.
- flexInduction technology for flexible cooking zones
- touchSlider controls for easy temperature adjustments
- powerBoost function for quick heating
- fryingSensor Plus for perfect cooking results
- powerMove Plus for easy pot and pan movement
- powerInduction technology for fast and efficient cooking
- timer function and residual heat indicator for added convenience and safety
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Width | 60.2 cm |
| Display Screen Type | TFT |
| Height | 5.1 cm |
| Product Dimensions | 5.1cm x 60.2cm x 52cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Siemens |
| Key Feature 1 | flexInduction Plus |
| Key Feature 3 | cookingSensor Plus |
| Key Feature 2 | TFT Touch display |
| GTIN | 4242003765234 |
| Colour | Black |
| Model Number | EX675JYW1E |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Power Levels | 17 |
| Weight | 13.7 kg |
| Shipping Height | 13 cm |
| Shipping Weight | 16 kg |
| Shipping Width | 75.3 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Cooking Element 4 Power | Cooking zone front right: 230 mm, 190 mm, 2.2 KW (max. power 3.7 KW) |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 3 Power | Cooking zone rear right: 230 mm, 190 mm , 2.2 KW (max power 3.7 KW) |
| Cooking Element 1 Power | Cooking zone front left: 230 mm, 190 mm, 2.2 KW (max. power 3.7 KW) |
| Cooking Element 2 Power | Cooking zone rear left: 230 mm, 190 mm, 2.2 KW (max. power 3.7 KW) |
| Depth | 52 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Features | flexInduction Plus, TFT Touch display, cookingSensor Plus |
| Flexible Induction Zone | Yes |
| Electrical connection | Hard wired |
| Control position | Front |
Siemens EX675JYW1E 60cm Induction Hob - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

