

| Product Dimensions | 6cm x 30.2cm x 52cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Siemens |
| Key Feature 1 | flexInduction technology |
| Key Feature 3 | touchSlider |
| Key Feature 2 | powerMove & powerBoost |
| GTIN | 4242003697405 |
| Colour | Black |
| Model Number | EX375FXB1E |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Induction Hob |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Number of Cooking Elements | 2 |
| Number of Power Levels | 17 |
| Weight | 7.5 kg |
| Shipping Height | 126 cm |
| Shipping Weight | 8.7 kg |
| Shipping Width | 38.3 cm |
| Shipping Depth | 59.7 cm |
| Control Type | Touch Slider |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 1 Power | 2.2 |
| Cooking Element 2 Power | 2.2 |
| Display Type | Touch Screen |
| Depth | 52 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Additional Information | Childproof lock, Key Lock, Pan recognition, Power management function, Safety time-switch-off, The touchSlider allows the hob temperature to be controlled by entering it directly or by moving the slider with a single finger., |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Height (cm) | 6 cm |
| Features | flexInduction technology, powerMove & powerBoost, touchSlider |
| Number of hob zones | 2 |
| Electrical connection | Hard wired |
| Control position | Front |
Siemens EX375FXB1E 30cm Induction Hob - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

