

The modern CombiInduction cooktop - for more cooking possibilities
combiZone – Connect two induction zones together for large cookware.
The touchSlider allows the hob temperature to be controlled by entering it directly or by moving the slider with a single finger.
Automatic simmer function for convenient cooking thanks to preset power levels.
powerBoost – Increases the power of an induction zone by up to 50..
Timer with cooking zone shut-off function
Please note: Induction hobs generate electromagnetic fields which can interfere with the performance of pacemakers or insulin pumps. It is therefore recommended that those with pacemakers or insulin pumps seek further advice in our stores in Aylsham, North Walsham or Sheringham and select an alternative hob option.
Required niche size for installation (HxWxD mm) : 51 x 560 x (490 - 500)
Min. worktop thickness: 16 mm
Connected load: 6.9 KW
Connection current management (20, 16, 13, 10 Amps options): limit the maximum power if needed (depends on fuse protection of electric installation).
Power cord: 1.1 m, Cable included in packaging
| Product Range | Electric Induction Hobs |
|---|---|
| Width | 59.2 cm |
| Height | 5.1 cm |
| Product Dimensions | 5.1cm x 59.2cm x 52.2cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Key Feature 1 | CombiZone |
| Key Feature 3 | Automatic simmer function |
| Key Feature 2 | touchSlider control |
| GTIN | 4242003827987 |
| Colour | Black |
| Model Number | ED651FSB5E |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Power Levels | 17 |
| Weight | 10.9 kg |
| Shipping Height | 12.6 cm |
| Shipping Weight | 13.2 kg |
| Shipping Width | 75.3 cm |
| Shipping Depth | 60.8 cm |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 4 Power | Cooking zone front right: 180 mm, 1.8 KW (max. power 3.1 KW) |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 3 Power | Cooking zone rear right: 145 mm , 1.4 KW (max power 2.2 KW) |
| Cooking Element 1 Power | Cooking zone front left: 190 mm, 210 mm, 2.2 KW (max. power 3.7 KW) |
| Cooking Element 2 Power | Cooking zone rear left: 190 mm, 210 mm, 2.2 KW (max. power 3.7 KW) |
| Depth | 52.2 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Additional Information | Timer with cooking zone shut-off function |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Features | combiZone, touchSlider control, Automatic simmer function |
| Promotion 3 | Clearance |
| Number of hob zones | 4 |
| Electrical connection | Hard wired |
| Control position | Front |
Siemens ED651FSB5E iQ500 Induction Hob With Touch Control **CLEARANCE**
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


