













Introducing the Siemens CS736G1B1 Compact Steam Oven, a versatile and high-performance appliance designed to elevate your cooking experience. This sleek and modern steam oven offers a wide range of cooking functions to help you prepare delicious meals with ease.
Key features of the Siemens CS736G1B1 Compact Steam Oven include:
- Steam cooking functionality for healthier and more flavorful dishes
- Hot air cooking mode for even and efficient baking and roasting
- Intuitive touch control panel for easy operation
- Large interior capacity to accommodate a variety of dishes
- Pre-programmed automatic cooking programs for convenient meal preparation
- Easy-to-clean stainless steel interior for hassle-free maintenance
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Single Ovens |
| Width | 59.4 cm |
| Height | 45.5 cm |
| Product Dimensions | 45.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Siemens |
| Key Feature 1 | fullSteam Plus |
| Key Feature 3 | humidClean Plus |
| Key Feature 2 | 4D HotAir |
| GTIN | 4242003901441 |
| Colour | Black |
| Model Number | CS736G1B1 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Oven |
| Net Main Oven Capacity | 47 L |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 2 |
| Type of Grill/Griddle | Full width grill, Half width grill |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 34.9 kg |
| Shipping Height | 52 cm |
| Shipping Weight | 37.2 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | fullSteam Plus, 4D hotAir, humidClean Plus |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Main Oven capacity (Litres) | 47 |
| Main oven function | Oven with steam |
| Smart | Yes |
| Energy rating | A+ |
Siemens CS736G1B1 65cm Built-in compact oven with steam function - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


