











Key Features:
- 45cm compact oven with microwave function
- 13 heating methods for versatile cooking options
- TFT touch display for easy navigation and control
- EcoClean Plus coating for easy cleaning
- Rapid heating function for quick preheating
- 36L capacity for cooking larger dishes
- SoftMove door for smooth and quiet opening and closing
| Product Range | Single Ovens |
|---|---|
| Width | 59.4 cm |
| Height | 45.5 cm |
| Product Dimensions | 45.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Key Feature 1 | cookControl Pro |
| Key Feature 3 | activeClean |
| Key Feature 2 | bakingSensor & roastingSensor Plus |
| GTIN | 4242003901311 |
| Colour | Black |
| Model Number | CM778GNB1B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built-in compact oven with microwave function |
| Net Main Oven Capacity | 45 L |
| Oven Accessories | 2 x Combination Grid, Universal Pan |
| Number of Shelves | 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 37.5 kg |
| Warranty Information | to register the warranty, please call 0800 519 2116 |
| Shipping Height | 54 cm |
| Shipping Weight | 40.6 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Control Type | Touch Control |
| Depth | 54.8 cm |
| Features | cookControl Pro, bakingSensor & roastingSensor Plus, activeClean |
| Main Oven capacity (Litres) | Less than 55 litres |
| Main oven function | Oven with microwave |
| Smart | Yes |
| Cleaning | Pyrolytic |
Siemens CM778GNB1B 60cm Built In Compact Oven with Microwave Function - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

