Sharp YC-PC322AU-S 32 Litres Combination Microwave - Silver
- ColourSilver
- Capacity (Litres)31 - 35
- ControlTouch button
- TurntableYes
- TypeMicrowave with grill and air fryer
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4974019212739
The Sharp YC-PC322AU-S 32 Litres Combination Microwave in Silver is a versatile kitchen appliance that combines the functions of a microwave, convection oven, and grill in one convenient unit. With a spacious 32 litre capacity, this microwave is perfect for cooking a wide variety of dishes quickly and efficiently.
Key features of the Sharp YC-PC322AU-S 32 Litres Combination Microwave include:
- Powerful 900W microwave for fast and even cooking
- Convection oven function for baking and roasting with ease
- Grill function for perfectly browned and crispy results
- Spacious 32 litre capacity to accommodate large dishes
- Easy-to-use digital controls and LED display for convenient operation
- Multiple cooking modes and pre-set programs for a variety of dishes
- Sleek silver design that complements any kitchen decor
| Manufacturer | Sharp |
|---|---|
| GTIN | 4974019212739 |
| Colour | Silver |
| Model Number | YC-PC322AU-S |
| Colour Group | Silver |
| Product Range | Combination Microwaves |
| Width | 53.9 cm |
| Height | 30 cm |
| Product Dimensions | 30cm x 53.9cm x 54.5cm |
| Colour | Silver |
| Key Feature 1 | 3-in-1 microwave |
| Key Feature 3 | Variable power levels |
| Key Feature 2 | Preset and custom cooking modes |
| Key Feature 4 | Defrost function. |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Combi Microwave |
| Microwave Type | Combination Microwave |
| Number of Power Levels | 10 |
| Turntable Diameter | 31.5 cm |
| Weight | 20.75 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 36.6 cm |
| Shipping Weight | 23.15 kg |
| Shipping Width | 60.8 cm |
| Shipping Depth | 60.4 cm |
| Control Type | Digital Touch Controls |
| Convection Cooking Power | 2300 W |
| Depth | 54.5 cm |
| Additional Information | Grill Rack and Baking tray accessories |
| Accessories | Baking tray & Airfry basket accessories |
| Child Lock | Yes |
| Internal Depth | 37.8 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Internal Height | 22.3 cm |
| Internal Width | 36.2 cm |
| Microwave Capacity | 32 L |
| Microwave Power | 1000 W |
| Features | 3-in-1 microwave, Preset and custom cooking modes , Variable power levels, Defrost function., |
| Grill Power (watts) | 1300 W |
| Functions | 14 automatic programs |
| Turntable | Yes |
| Type | Microwave with grill and air fryer |
| Capacity (Litres) | 31 - 35 |
| Control | Touch button |

