











The Sharp HT-SB110 Wireless 2ch 90W Slim Bluetooth Soundbar in black is a sleek and powerful audio solution for your home entertainment setup. With 90W of total power output, this soundbar delivers clear and immersive sound for movies, music, and games. The slim design allows for easy placement in front of your TV or mounting on the wall.
- Wireless Bluetooth connectivity for streaming music from your smartphone or tablet
- 2-channel soundbar delivers 90W of total power output for clear and immersive sound
- Slim design for easy placement in front of your TV or mounting on the wall
- Includes remote control for convenient operation
- Compatible with most TVs for easy setup and use
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Soundbars Wireless Connectivity |
| Width | 80 cm |
| Height | 6.2 cm |
| Product Dimensions | 6.2cm x 80cm x 6.2cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Sharp |
| Key Feature 1 | Spatial sound experience |
| Key Feature 3 | Control soundbar with TV remote |
| Key Feature 2 | Bluetooth to wirelessly connect |
| GTIN | 4974019952659 |
| Colour | Black |
| Model Number | HT-SB110 |
| Key Feature 4 | Choose the best sound with equalizer presets |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Soundbar |
| Number of built in speakers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Package Contents | Sound Bar, Power cord, Remote control incl. battery, 2 x Wall Bracket, Instruction manual, Quickstart Guide |
| USB | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Weight | 1.32 kg |
| Warranty Information | the promotional warranty must be registered at https://promotions.my-samsung.com/uk/offers/fq2drapzv32w2 |
| Shipping Height | 10.5 cm |
| Shipping Weight | 2.38 kg |
| Shipping Width | 104.5 cm |
| Speaker Configuration | 2 x Full Range |
| Shipping Depth | 10.5 cm |
| Depth | 6.2 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Headphone | Yes |
| Features | Spatial sound experience, Bluetooth to wirelessly connect, Control soundbar with TV remote, Choose the best sound with equalizer presets |
| HDMI | Yes |
| Subwoofer | No |
| Bluetooth | Yes |
Sharp HT-SB110 Wireless 2ch 90W Slim Bluetooth Soundbar - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

