











The Sharp CP-SS30 BK Wireless Bookshelf Speakers are a sleek and compact audio solution for any home entertainment setup. These speakers offer high-quality sound in a convenient wireless design, making them perfect for use with TVs, computers, smartphones, and more.
Key features of the Sharp CP-SS30 BK Wireless Bookshelf Speakers include:
- Wireless connectivity for easy setup and use
- Compact bookshelf design that fits easily on shelves or desktops
- High-quality sound output for immersive audio experiences
- Bluetooth compatibility for streaming music from smartphones and other devices
- Simple controls for adjusting volume and playback
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Bluetooth |
| Width | 30.6 cm |
| Height | 24.8 cm |
| Product Dimensions | 24.8cm x 30.6cm x 19cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Sharp |
| Key Feature 1 | 60W RMS - for high-quality sound |
| Key Feature 3 | Custom bass and treble - for personalised audio |
| Key Feature 2 | Wireless Bluetooth 5.0 - for seamless streaming |
| GTIN | 4974019216577 |
| Colour | Black |
| Model Number | CP-SS30 BK |
| Key Feature 4 | Stylish wooden housing - enhances any space |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Bluetooth Speakers |
| Weight | 5 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 29.9 cm |
| Shipping Weight | 11.5 kg |
| Shipping Width | 40.7 cm |
| Shipping Depth | 23.8 cm |
| Depth | 19 cm |
| Additional Information | Package Contents: Bookshelf Speakers x2, Remote control (incl. batteries), Speaker, connection cable (3m), RCA audio cable (1.2m), Aux audio cable (1.2m), Power cable, User documentation |
| Bluetooth | Yes |
| Features | 60W RMS - for high-quality sound, Wireless Bluetooth 5.0 - for seamless streaming, Custom bass and treble - for personalised audio, Stylish wooden housing - enhances any space |
Sharp CP-SS30 BK Wireless Bookshelf Speakers
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

