

















Key features:
- 70-inch 4K UHD display for an immersive viewing experience
- Frameless design for a sleek and modern look
- Tivo smart TV functionality for easy access to streaming services and live TV channels
- High-quality picture with vibrant colors and sharp details
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 65 to 74 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 155.6 cm |
| Height | 95.2 cm |
| Product Dimensions | 95.2cm x 155.6cm x 27.4cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Sharp |
| Key Feature 1 | Freely |
| Key Feature 3 | Compatible with streaming apps |
| Key Feature 2 | TiVo Smart TV |
| GTIN | 5905683271233 |
| Colour | Black |
| Model Number | 4T-C70GK4245KB |
| Key Feature 4 | Frameless Design |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Operating System | TIVO |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes 400 x 300 |
| TV Services | Freely, BBC Iplayer, ITV player, All 4, My 5, UKTV, Amazon prime video, Disney +, Google play, Netlfix, Spotify, YouTube |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 19.8 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 104.7 cm |
| Shipping Weight | 27.3 kg |
| Shipping Width | 170.5 cm |
| Speakers | 2 X 10W, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby AC-4 |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 16 cm |
| Screen Technology | 4KUHD |
| Screen Size | 70 in |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 27.4 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | The 70GK4245K offers fantastic connectivity options, with three HDMI 4K ports and two USB ports, making it easy to connect games consoles, TV boxes and laptops, or browse your own images, video, and music via a USB stick. |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Freely, TiVo Smart TV, Compatible with streaming apps, Frameless Design, |
| Energy Efficiency Class | E |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 3x HDMI 2.1 (4K @ 60 Hz) |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 70 |
Sharp 4T-C70GK4245KB 70" 4K UHD Frameless Tivo Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


