

















The Shark WandVac WV361UK Cordless Vacuum Cleaner is perfect for any home
The WV361UK Cordless Vacuum Cleaner, is a great, lightweight appliance, allowing you to easily get to mess on your worktops, your sofa, or your car interior. This is thanks to the handheld option that comes with this Shark appliance.
The crevice tool lets you reach hard to get places, such as between sofa cushions or behind radiators. With the Multi-Surface tool, you can clean your upholstery with ease.
Open the dust cup quickly with a single touch, making it easy to dispose of the dirt.
The WandVac WV361UK actively removes hair from the brush-roll as you go, this is thanks to the Anti Hair Wrap technology. Sucking up long, short, and even pet hair, this assists with the vacuum not clogging up with pesky, stubborn dirt and hair.
The Shark WV361UK charges when you store it on the base, so you do not need to worry about your vacuum running out of cleaning power! Choose between 2 power modes to suit the task in hand.
Order the Shark WandVac WV361UK Cordless Vacuum Cleaner today!
| Product Dimensions | 48cm x 28cm x 26cm |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Shark |
| Key Feature 1 | With Anti Hair Wrap Technology |
| Key Feature 3 | 2 Power Levels |
| Key Feature 2 | Bagless, Hand Held & Floor Mode |
| GTIN | 622356244053 |
| Colour | Grey |
| Model Number | WV361UK |
| Product Category Group | SDA |
| Number of Power Levels | 2 |
| Width (cm) | 29cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 0.9 kg |
| Shipping Height | 67 cm |
| Shipping Width | 27 cm |
| Shipping Depth | 27 cm |
| Cordless | Yes |
| Container Type | Bagless |
| Depth | 26 cm |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 48 cm |
| Features | With Anti Hair Wrap Technology, Bagless, Hand Held & Floor Mode, 2 Power Levels |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | Up to 16 |
| Weight (kg) | 900g |
| Cable length (m) | N/A (Cordless) |
Shark WV361UK Cordless Vacuum Cleaner with Anti Hair Wrap Technology - Run Time 16 Mintues - Steel G
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

