

The Shark SV2000UK Cordless Upright Vacuum Cleaner in Grey is a powerful and convenient cleaning solution for any home. With its cordless design, you can easily maneuver around furniture and tight spaces without being restricted by a cord. The lightweight and compact design make it easy to carry and store, while the powerful suction ensures a thorough clean every time.
- Powerful suction for deep cleaning
- Cordless design for easy maneuverability
- Lightweight and compact for easy storage
- Removable battery for convenient charging
- Easy-to-empty dust cup
| Colour Group | Beige |
|---|---|
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Width | 24.9 cm |
| Height | 114 cm |
| Product Dimensions | 114cm x 24.9cm x 25.9cm |
| Colour | Stone |
| Manufacturer | Shark |
| Key Feature 1 | Cordless design - Enjoy ultimate freedom |
| Key Feature 3 | Lightweight build - Effortlessly manoeuvre |
| Key Feature 2 | Chic stone finish - Elevates your home style |
| GTIN | 622356328197 |
| Colour | Grey |
| Model Number | SV2000UK |
| Key Feature 4 | Detachable dust container - Simplifies emptying |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Noise Level | 82 dB |
| Number of Power Levels | 2 |
| Weight | 3 kg |
| Warranty Information | registration requiredretain receipt and register the guarantee within 28 days of purchase at www.sharkclean.co.uk/register-guarantee |
| Shipping Height | 65.1 cm |
| Shipping Weight | 2 kg |
| Shipping Width | 24.8 cm |
| Shipping Depth | 29.5 cm |
| Cordless | Yes |
| Depth | 25.9 cm |
| Accessories | Charging Base, Charger |
| Maximum Battery Recharge Time | 3 |
| Maximum Battery Run Time | 18 min |
| Material | Plastic |
| Features | Cordless design - Enjoy ultimate freedom, Chic stone finish - Elevates your home style, Lightweight build - Effortlessly manoeuvre, Detachable dust container - Simplifies emptying |
| Dust Capacity | 0.69 L |
| Filter Type | Washable Filter |
Shark SV2000UK Cordless Upright Vacuum Cleaner - Grey
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

