



















The Shark SD200UK SteamPickUp Hard Floor Cleaner in White is a powerful and versatile cleaning tool for your hard floors. With its steam mop function and built-in vacuum, it can easily tackle dirt, grime, and debris in one go, leaving your floors sparkling clean.
Key features of the Shark SD200UK SteamPickUp Hard Floor Cleaner include:
- Steam mop function for deep cleaning and sanitizing hard floors
- Built-in vacuum for picking up dirt, debris, and dust
- Dual-action brush roll for scrubbing and polishing floors
- Large water tank capacity for longer cleaning sessions
- Lightweight and maneuverable design for easy use
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Steam Cleaners |
| Width | 23.8 cm |
| Height | 112 cm |
| Heat up Time | 30 minutes |
| Product Dimensions | 112cm x 23.8cm x 17.85cm |
| Steam Time | 19 minutes |
| Colour | White |
| Manufacturer | Shark |
| Key Feature 1 | Captures wet and dry debris as you steam |
| Key Feature 3 | Starts clean and stays clean |
| Key Feature 2 | Removes 99.9% of household bacteria |
| GTIN | 622356282239 |
| Colour | White |
| Model Number | SD200UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Cleaner |
| Noise Level | 70 dB |
| Package Contents | 1 x Main unit, 2 x Brushroll, Storage Dock |
| Number of Power Levels | 3 |
| Weight | 3.69 kg |
| Warranty Information | retain receipt and register the guarantee within 28 days of purchase at www.sharkclean.co.uk/register-guarantee |
| Water Tank Capacity | 420 L |
| Shipping Height | 66.5 cm |
| Shipping Weight | 5.35 kg |
| Shipping Width | 28.6 cm |
| Shipping Depth | 24.4 cm |
| Cord Length | 8.23 m |
| Depth | 17.85 cm |
| Features | Captures wet and dry debris as you steam, Removes 99.9% of household bacteria, Starts clean and stays clean |
| Floor Type | Sealed hardfloors |
| Wattage | 1230 W |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | N/A (Corded) |
| Weight (kg) | 3.69kg |
| Cable length (m) | 8.23m |
Shark SD200UK SteamPickUp Hard Floor Cleaner - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

