







The Shark S8201UK Steam & Scrub Automatic Steam Mop is the perfect solution for keeping your floors clean and sanitized. This innovative steam mop not only cleans your floors with ease, but also features a Steam Blaster function for targeting tough, stuck-on messes.
Key features of the Shark S8201UK Steam & Scrub Automatic Steam Mop include:
- Automatic steam control for optimal steam distribution
- Dual-sided Dirt Grip pads for efficient cleaning
- Steam Blaster function for targeted cleaning
- Touch-Free Technology for easy pad release
- Large water tank capacity for extended cleaning sessions
| Dirt Grip Pads | 4 |
|---|---|
| Heat up Time | 20 Seconds |
| Product Dimensions | 120.68cm x 21.72cm x 37.8cm |
| Manufacturer | Shark |
| GTIN | 622356287692 |
| Colour | Grey |
| Model Number | S8201UK |
| Water Tank Capacity | 350 L |
| Wattage | 1120 W |
| Cable length (m) | 5.2m |
Shark S8201UK Steam & Scrub Automatic Steam Mop with Steam Blaster - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

