





























Featuring on demand steam control, you can use the manual pump to distribute steam when you need it. The Shark S1000UK comes with a large 375ml capacity, this helps you get through more of the chores in one go. The mop heats up in just 30 seconds, offering up to 15 minutes of steam power.
Key features of the Shark S1000UK are:
-On-demand steam control: Manual pump action activates steam
-Dirt Grip™ cleaning pads: Machine-washable and reusable for your convenience
-Swivel Steering: Easy to use with 5.5 m power cord
-2 x Dirt Grip™ pads, 1 x Fill Flask
| Product Dimensions | 117cm x 31cm x 16cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Shark |
| Key Feature 1 | 5.5 Metre Cord Length, 0.37 Litre Clean Tank |
| Key Feature 3 | Swivel Steering |
| Key Feature 2 | 1 Power Level, On Demand Steam Controls |
| GTIN | 622356230872 |
| Colour | Green |
| Model Number | S1000UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Steam Cleaner |
| Width (cm) | 31 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 1.8 kg |
| Smart Connect | No |
| Depth | 16 cm |
| Bluetooth | No |
| Cable Length (m) | 5.5 m |
| Height (cm) | 117 cm |
| Features | 5.5 Metre Cord Length, 0.37 Litre Clean Tank, 1 Power Level, On Demand Steam Controls, Swivel Steering |
| Runtime (Minutes) | N/A (Corded) |
| Weight (kg) | 1.9kg |
| Cable length (m) | 5.5m |
Shark S1000UK Steam Mop - White/Mint Green
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

