

















The Pet Tool easily embedded pet hair from stairs, curtains, sofa's or even their pet bed, which can get vry hairy indeed!
This is alsoideal for allergy sufferers, Shark's Anti-Allergen Complete Seal captures and traps 99.9% of dust and allergens inside the vacuum, not releasing them back into the air you breathe. Complete with different tools, you will be able to clean every inch of your home. Easily reach ceilings, curtains and high up with the extended reach wand. Signature LED headlights illuminate hidden dust and pet hair under furniture.
This Shark vacuum cleaner has been designed with pet owners in mind, this versatile TruePet upright vacuum cleaner is boosted by the Anti Hair Wrap technology which helps to leave the brush-roll tangle free. This Shark vacuum is great for long, short and pet hair; it also works on all floors thanks to the combination of two brush-rolls in one floorhead. Sharks signature DuoClean floorhead will glide from carpets to hard floors allowing you to clean without needing to stop to change settings, this is a handy and convenient feature!
| Product Dimensions | 117cm x 26cm x 30cm |
|---|---|
| Colour | Blue |
| Manufacturer | Shark |
| Key Feature 1 | Duo Clean Technology, Bagless |
| Key Feature 3 | 2 Power Levels, 8 Metre Cable |
| Key Feature 2 | TruePet Tool, Anti Hairwrap Technology |
| GTIN | 622356231398 |
| Colour | Orange |
| Model Number | NZ801UKT |
| Product Category Group | SDA |
| Noise Level | 80 dB |
| Number of Power Levels | 2 |
| Width (cm) | 26cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 7.2 kg |
| Shipping Height | 74.5 cm |
| Shipping Width | 30.5 cm |
| Shipping Depth | 30.5 cm |
| Container Type | Bagless |
| Depth | 30 cm |
| Bluetooth | No |
| Cable Length (m) | 8m |
| Height (cm) | 117 cm |
| Features | Duo Clean Technology, Bagless, TruePet Tool, Anti Hairwrap Technology, 2 Power Levels, 8 Metre Cable |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | N/A (Corded) |
| Weight (kg) | 7.2 |
| Cable length (m) | 8 |
Shark NZ801UKT Anti Hair Wrap Upright Vacuum Cleaner with Powered Lift- Away TruePet - Blue
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

