









































Featuring Sharks Lift-Away technology, means you can simply lift the detachable container away from the appliance, to convert the upright vacuum into a lightweight, portable vacuum. You can do this, all from the touch of a button! Cleaning stairs, sofas, curtains, has never been easier.
Upright vacuum cleaners offer a range of benefits, the best in their field at removing dirt lodged into carpets and offer larger dustbin capacities. The NV602UKT has a huge 1.1 L bin, meaning you do not need to empty the contents as often.
This Shark vacuum features an Anti-Allergen complete Seal, this means the appliance captures and traps dust and allergens up to 99.9%. Also included is a washable HEPA filter, so you can keep your vacuum in tip top condition.
Key features of the Shark NV602UKT are:
-Lift-Away™ Technology
-Transforms from an upright to a portable vacuum cleaner
-Carpet & Hard Floor settings
-Anti-Allergen Complete Seal
| Product Dimensions | 118cm x 28.5cm x 26cm |
|---|---|
| Colour | Red |
| Manufacturer | Shark |
| Key Feature 1 | 2 Floor Settings, 2 Power Levels |
| Key Feature 3 | Anti-Allergen Complete Seal |
| Key Feature 2 | Bagless, 8 Metre Cable |
| GTIN | 622356235792 |
| Colour | Red |
| Model Number | NV602UKT |
| Product Category Group | SDA |
| Noise Level | 80 dB |
| Number of Power Levels | 2 |
| Width (cm) | 28.5 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 6 kg |
| Shipping Height | 71 cm |
| Shipping Width | 31 cm |
| Shipping Depth | 31 cm |
| Container Type | Bagless |
| Depth | 26 cm |
| Bluetooth | No |
| Cable Length (m) | 8m |
| Height (cm) | 118 cm |
| Features | 2 Floor Settings, 2 Power Levels, Bagless, 8 Metre Cable, Anti-Allergen Complete Seal |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | N/A (Corded) |
| Weight (kg) | 6kg |
| Cable length (m) | 8m |
Shark NV602UKT Lift-Away Upright Vacuum Cleaner - Pet Model - Red
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

