







































This Shark vacuum features an Anti-Allergen complete Seal, this means the appliance captures and traps dust and allergens up to 99.9%. Also included is a washable HEPA filter, so you can keep your vacuum in tip top condition.
Accessories included are a Crevice Tool and a Multi-Surface Tool, making your chores even easier to complete.
Featuring powerful LED lights in the floorhead illuminate dust, so nothing is missed. thanks to the swivel steering, moving around furniture has never been easier with the Shark NV602UK.
Key features of the Shark NV602UK are:
-Lift-Away™ Technology: Transforms from an upright to a portable vacuum cleaner
-Carpet & Hard Floor settings: 2 floor settings < br /> Anti-allergen complete seal: Captures and traps dust and allergens
-Accessories: Crevice Tool, Multi Surface Tool
-Carpet & Hard floor settings
-Anti-Allergen Complete Seal
-Accessories: Crevice Tool, Multi-Surface Tool
| Product Dimensions | 118cm x 28.5cm x 26cm |
|---|---|
| Colour | Blue |
| Manufacturer | Shark |
| Key Feature 1 | 2 Floor Settings, 2 Power Levels |
| Key Feature 3 | Anti-Allergen Complete Seal |
| Key Feature 2 | Bagless, 8 Metre Cable |
| GTIN | 622356235785 |
| Colour | Blue |
| Model Number | NV602UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Upright Vacuum Cleaneracc |
| Noise Level | 80 dB |
| Number of Power Levels | 2 |
| Width (cm) | 28.5 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 5.7 kg |
| Shipping Height | 71 cm |
| Shipping Width | 31 cm |
| Shipping Depth | 31 cm |
| Container Type | Bagless |
| Depth | 26 cm |
| Bluetooth | No |
| Cable Length (m) | 8m |
| Height (cm) | 118 cm |
| Features | 2 Floor Settings, 2 Power Levels, Bagless, 8 Metre Cable, Anti-Allergen Complete Seal |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | N/A (Corded) |
| Weight (kg) | 5.7kg |
| Cable length (m) | 145cm |
Shark NV602UK Lift-Away Upright Vacuum Cleaner - Blue
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

