







































Key Features:
- DuoClean Technology: Equipped with two brush rolls that work together to effortlessly clean both carpets and hard floors.
- Anti-Allergen Complete Seal: Captures and traps 99.9% of dust and allergens inside the vacuum, preventing them from being released back into the air.
- Powered Lift-Away: Easily detach the canister to clean hard-to-reach areas such as stairs, upholstery, and under furniture.
- LED Lights: Illuminate dark corners and under furniture for a more thorough cleaning experience.
- HEPA Filter: Ensures that the air expelled from the vacuum is clean and free of allergens, making it ideal for allergy sufferers.
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Upright Vacuum Cleaners |
| Width | 30.5 cm |
| Height | 115 cm |
| Product Dimensions | 115cm x 30.5cm x 43cm |
| Colour | Adriatic Teal / Silver |
| Manufacturer | Shark |
| Key Feature 1 | Anti Hair Wrap Plus ? Eliminates tangled hair |
| Key Feature 3 | DirectionDetect ? Simplifies tight space cleaning |
| Key Feature 2 | DuoClean Detect ? Adapts to all floor types |
| GTIN | 622356328234 |
| Colour | Grey |
| Model Number | LA791UKT |
| Key Feature 4 | Anti-Allergen Seal ? Traps dust for cleaner air |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Upright Corded Vacuum |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Noise Level | 78.5 dB |
| Package Contents | Duster Crevice Tool, Anti Hair Wrap Plus Pet Power Brush |
| Number of Power Levels | 3 |
| Weight | 7.07 kg |
| Warranty Information | registration requiredretain receipt and register the guarantee within 28 days of purchase at www.sharkclean.co.uk/register-guarantee |
| Shipping Height | 87.9 cm |
| Shipping Weight | 9.66 kg |
| Shipping Width | 23 cm |
| Shipping Depth | 32.8 cm |
| Depth | 43 cm |
| Additional Information | Lift Away: Effortlessly switches from upright to portable mode in seconds. Perfect for cleaning under furniture, stairs, above-floor surfaces, and even your car. |
| Hose Length | 115 m |
| Material | Plastic |
| Features | Anti Hair Wrap Plus ? Eliminates tangled hair, DuoClean Detect ? Adapts to all floor types, DirectionDetect ? Simplifies tight space cleaning, Anti-Allergen Seal ? Traps dust for cleaner air |
| Dust Capacity | 2.5 L |
| Filter Type | AACS (Anti Allergen Complete Seal) |
| Floor Type | All floor types |
Shark LA791UKT Vacuum with Advanced Cleaning Features
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

