





























The Shark LA450UKT Corded Vacuum is a powerful and efficient cleaning tool that is perfect for tackling dirt, dust, and debris in your home. With advanced features and a sleek design, this vacuum will make cleaning a breeze.
Key Features:
- Powerful suction for deep cleaning
- Anti-Allergen Complete Seal technology traps 99.9% of dust and allergens
- DuoClean brush roll for cleaning both carpets and hard floors
- LED headlights for improved visibility while cleaning
- Swivel steering for easy maneuverability around furniture and obstacles
- 5-meter power cord for extended reach
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Upright Vacuum Cleaners |
| Width | 26 cm |
| Height | 115 cm |
| Product Dimensions | 115cm x 26cm x 41.8cm |
| Colour | Graphite Grey |
| Manufacturer | Shark |
| Key Feature 1 | Reverse Clean Tech ? Maximises suction power |
| Key Feature 3 | Lift Away Feature ? Clean all areas with ease |
| Key Feature 2 | Anti-Hairwrap Plus ? Effortlessly collects hair |
| GTIN | 622356328227 |
| Colour | Grey |
| Model Number | LA450UKT |
| Key Feature 4 | Allergen Filter ? Reduces dust and bad smells |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Upright Vacuum |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Noise Level | 77.3 dB |
| Package Contents | Duster Crevice Tool, Anti Hair Wrap Plus Pet Power Brush |
| Number of Power Levels | 3 |
| Weight | 6.43 kg |
| Warranty Information | registration requiredretain receipt and register the guarantee within 28 days of purchase at www.sharkclean.co.uk/register-guarantee |
| Shipping Height | 81.6 cm |
| Shipping Weight | 8.65 kg |
| Shipping Width | 23.3 cm |
| Shipping Depth | 31.7 cm |
| Depth | 41.8 cm |
| Additional Information | Ideal for Homes With Pets: Comes with a pet tool included to help cleaning up after your furry friends a breeze. |
| Cable Length | 8 m |
| Hose Length | 1.5 m |
| Material | Plastic |
| Features | Reverse Clean Tech ? Maximises suction power, Anti-Hairwrap Plus ? Effortlessly collects hair, Lift Away Feature ? Clean all areas with ease, Allergen Filter ? Reduces dust and bad smells |
| Dust Capacity | 1.2 L |
| Filter Type | AACS (Anti Allergen Complete Seal) |
| Floor Type | All floor types |
Shark LA450UKT Corded Vacuum with Advanced Features
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

