























The Shark IZ380UKT PowerPro Pet Cordless Stick Vacuum Cleaner is designed to make cleaning up after your furry friends easier than ever. With a powerful suction and a motorized brush, this vacuum effortlessly lifts pet hair and dander from carpets, upholstery, and hard floors. The lightweight and cordless design allows for easy maneuverability around furniture and tight spaces, while the 50 minutes run time ensures you can clean your entire home without interruption.
- Powerful suction for efficient cleaning
- Motorized brush lifts pet hair and dander
- Lightweight and cordless design for easy maneuverability
- 50 minutes run time for uninterrupted cleaning
- Ideal for carpets, upholstery, and hard floors
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Width | 26.4 cm |
| Height | 114.3 cm |
| Product Dimensions | 114.3cm x 26.4cm x 31.6cm |
| Colour | Java Metallic |
| Manufacturer | Shark |
| Key Feature 1 | Powerful Suction |
| Key Feature 3 | Anti Hair Wrap Technology |
| Key Feature 2 | Handheld Vacuum |
| GTIN | 622356316101 |
| Colour | Grey |
| Model Number | IZ380UKT |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum Cleaner |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Noise Level | 85 dB |
| Number of Power Levels | 2 |
| Weight | 3.45 kg |
| Warranty Information | 5 year parts- 2 year battery guarantee(upon registration with shark, uk & roi only) retain receipt and register product within 28 days of purchase. register online at www.sharkclean.co.uk/register-guarantee |
| Shipping Height | 70 cm |
| Shipping Weight | 5.26 kg |
| Shipping Width | 28 cm |
| Shipping Depth | 17 cm |
| Cordless | Yes |
| Depth | 31.6 cm |
| Accessories | Crevice Tool,Upholstery Tool, Charger, Motorised Pet Tool, Accessory Tote Bag |
| Maximum Battery Recharge Time | 4.5 Hrs |
| Maximum Battery Run Time | 50 min |
| Material | Plastic |
| Features | Powerful Suction, Handheld Vacuum, Anti Hair Wrap Technology |
| Dust Capacity | 0.7 L |
| Filter Type | Anti-Allergen Complete Seal |
| Floor Type | All floor types |
Shark IZ380UKT PowerPro Pet Cordless Stick Vacuum Cleaner - 50 Minutes Run Time - Java Metallic
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

